Birdwatch Note Rating
2024-08-16 13:48:58 UTC - NOT_HELPFUL
Rated by Participant: 1DAB3E9CCE61AF0CAA988975A210EF62C221DC83B7016929142D340CFEEBCB97
Participant Details
Original Note:
Cost of producing, packaging and distribution of insulin is between $2-$4 per vial for any brand. Infact less than $1/vial for Indian manufacturers. https://medicine.yale.edu/news-article/the-price-of-insulin-a-qanda-with-kasia-lipska/#:~:text=But%20it%20takes%20only%20an,every%20step%20of%20the%20way.
All Note Details